17 Haziran Cumartesi günü Meryem Ana - Efes - Şirince gezisi yapılacaktır. Gezi ücreti daha sonra duyurulacaktır. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı uygulamasına göre bazı müze ve ören yerleri Müzekart ile gezilebilmektedir. 

Efes Antik Kenti de Müze Kart ile gezilebilecektir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.muzekart.com/

 
 

Meryem Ana Evi:

 

Ephesus antik kentine yaklaşık dokuz kilometre uzaklıktadır. Meryem Ana’nın yaşadığı ev şeklinde bir inanış söz konusudur. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce annesini St. John’a teslim eder. Meryem ve St. John Kudüs’ten ayrıldıktan sonra Ephesus’a gelirler ve buraya yerleşirler. St. John, Hristiyanlığı buradan yaymaya devam eder. Ayasuluk’taki St. Jean kilisesinde mezarı yer alır. Aladağ’daki Meryem Ana Evi’nin temelleri MS 4-5. yüzyıllar arasına tarihlendirilmektedir. Hristiyanlar için kutsal hac yeridir. Evin yakınında akan su kutsal kaynak suyu olarak kabul edilmektedir. Her yıl Ağustos ayının 15’inde Meryem Ana’nın ölüm yıldönümü olarak törenler düzenlenmektedir. 

 

Efes:

 

İzmir ili, Selçuk ilçesi sınırlarında yer alan önemli bir antik kenttir. Ephesus’un en eski yerleşimine ait izler güneydoğudaki Çukuriçi Höyük’te saptanmış ve yaklaşık MÖ 7000’lere tarihlendirilmiştir. Ayasuluk Tepesi denilen kale alanındaki buluntular ise MÖ 3000’lere işaret etmektedir. Zamanla alüvyonların limanı doldurmaya başlaması ile kent doğuya doğru taşınmıştır. Kuruluşuna ilişkin efsanelerde bilicilik (kehanet) ön plana çıkmaktadır. MÖ 6. yüzyılın ikinci yarısı İonia uygarlığının en yüksek seviyeye çıkması Ephesus’u kültür ve sanat bakımından ön plana çıkarmıştır. Özellikle MS 1-4. yüzyıllar arasında Ephesus altın çağını yaşamıştır. Roma ve Bizans uygarlıklarının ardından Türkler bölgeyi ele geçirmiştir.

Ayasuluk Kalesi’nin güneybatısındaki düzlük alanda yer alan ve buluntuları MÖ 9. yüzyıla kadar inen Artemision’da inşa edilen Artemis Mabedi, dünyanın yedi harikası içindedir.

Ephesus antik kentindeki kalıntıların büyük kısmı Roma İmparatorluğu Dönemi’ne aittir. Celsus Kütüphanesi, tiyatrosu, Hadrian Tapınağı, Mermer Cadde, Kuretler Caddesi, agoralar, çeşmeler, hamamlar, yamaç evler, Latrina (tuvalet), antik kent içindeki önemli eserlerdendir. Yamaç evler denilen zenginlerin yaşadığı konutlar restore edilmeye devam etmektedir ve döneminin yaşantısına ışık tutmaktadır. Kentten çıkan eserler Efes Müzesi’nde izleyicileri ile buluşturulmaktadır.

Panayır Dağı eteklerindeki Yedi Uyurlar Mağarası, Ephesoslu yedi gencin saklandığı mağara olarak nitelendirilmektedir. Mezarların bulunduğu bu alan kutsal olarak görülmektedir. 

 

Şirince:

Ephesus’a 12 km uzaklıktadır. Araştırmalar, köyün kuruluşunu MS 5. yüzyıla kadar indirmiştir. Rum Ortodokslarının yaşadığı köylerden birisidir. Mübadele zamanında (1922) Rumlar burayı terk etmiş yerlerine Müslümanlar yerleştirilmiştir. Dido Sotiriyu’nun Benden Selam Söyle Anadolu’ya kitabı buradaki yaşama ilişkin önemli bilgiler sunar. Yerleşim Çirkince ve Kırkıca adlarından sonra Şirince olarak isimlendirilmiştir.

 

Şirince’de iki adet kilise, çeşmeler, tarihi konutlar vardır. Özellikle tarihi konutlar geçmişe ilişkin izleri gözler önüne sermektedir. Şarap üreticiliği yapılmaktadır. Her yıl 14 Ekim’de Şarap ve Bağ Bozumu Festivali düzenlenmektedir. Matematik Köyü ile de ön plana çıkmaktadır. 

iva natura